info@ooz-sb.si  
 DOMOV
 PREDSTAVITEV
 AKTUALNO
 ČLANKI
 OBRAZCI
 POČITNIŠKE KAPACITETE
 FOTOGALERIJA
IMENIK OBRTNIKOV
Vsebina samo za Člane OOZ Slov. Bistrica
 
  STATISTIKA  
   
  Obiskovalec št.:  
  1877  
   
  Danes smo:  
  20.4.2024, 2:23:32;  
  ZANIMIVE POVEZAVE  
   
 
POSTANITE ČLAN
OBRTNO-PODJETNIŠKA ZBORNICA SLOVENIJE
OBRTNIK-PODJETNIK
SVETOVALNI IN IZOBRAŽEVALNI CENTER OZS
MOZAIK PODJETNIH - UGODNOSTI
MOZAIK PODJETNIH - POČITNICE
MOJ OBRTNIK
NAŠA FACEBOOK STRAN
OZS NA TWITTERJU
KATALOG ČLANOV OOZ SLOVENSKA BISTRICA
 
 
 
 
 
[03.06.2005]

   MINIMALNI POGOJI ZA ZAGOTOVITEV INFORMACIJSKE VARNOSTI

Območna obrtna zbornica Slovenska Bistrica organizira seminar na temo

"MINIMALNI POGOJI ZA ZAGOTOVITEV INFORMACIJSKE VARNOSTI",
ki bo v sredo, 15. junija 2005, ob 12. uri, v prostorih OOZ Slovenska Bistrica.

Cena seminarja znaša 12.000 tolarjev za člane zbornice in 24.000 tolarjev za nečlane (DDV ni zajet v ceno). V kolikor se boste odločili, da se udeležite seminarja, vas prosimo, da izpolnite prijavnico in jo pošljete na sedež OOZ Slovenska Bistrica, Špindlerjeva 2E, 2310 Slovenska Bistrica, prijavite se lahko tudi po faxu številka 818 31 10 ali pa na elektronski stanka.kelih@ozs.si, najkasneje do ponedeljka, 13. junija 2005. Seminar bo trajal tri ure, udeleženci pa bodo prejeli ustrezno gradivo.
Kotizacijo je potrebno plačati do pričetka seminarja na TRR: 04480-0110944033 (Dani Tič s.p.).

Program seminarja:
- Tveganja v organizaciji povezana z varovanjem informacij,
- Zakonodaja povezana z varovanjem informacij,
- Minimalne tehnične rešitve za varno poslovanje.

Predavali bodo:
- Tomislav Aurednik, dipl. inž. rač. in inf.,- tehnični svetovalec za računalniške rešitve,
- Jure Kleindienst, uni. dipl. iur. , svetovalec za pravna vprašanja, ki se nanašajo na področja povezana z informacijami, kot premoženjem,
- Mag. Danilo Tič, zunanji presojevalec za sisteme vodenja varovanja informacij IRCA, poslovni svetovalec za sisteme vodenja, specialist za procesni pristop, strategije, kakovost, varovanje informacij, presojevalec in predavatelj.


Mag. Danilo TIČ

V sredo, 25. maja 2005, je bil v prostorih Območne obrtne zbornice Slovenska Bistrica izveden prvi izmed seminarjev na temo varovanja informacij. Udeleženci so se seznanili s pastmi, ki jih prinaša zanemarjanje tega področja poslovanja v podjetjih in pri številnih posameznikih. Predstavljena so bila področja prepoznavanja in obvladovanja tveganj varovanja informacij, zakonodaje ter predpisov in tehničnega pristopa k temu obširnemu področju.

Dokumentacija, podatki in informacije so nujni sestavni del poslovanja vsakega podjetja. Tehnološke spremembe na tem področju prinašajo številne prednosti: E bančništvo, e pošta, e davki, e dokumenti…
Podjetja s tem prihranijo veliko časa za rutinska opravila. Globalizacija in količina znanja, ki se pri tem sprošča skozi splet, je najturbolentnejši gonilnik sprememb. Veliko storitev lahko opravljamo 24 ur na dan, 365 dni v letu, od kjerkoli, kjer je povezava z internetom primerno hitra. Vseeno je, ali smo v baznem taboru Mt. Everesta ali na jadrnici sredi Tihega oceana, samo da nas doseže signal satelitskega sistema in že lahko telefoniramo, pošiljamo e pošto, brskamo po internetu, plačujemo, kupujemo, spoznamo koordinate trenutnega nahajanja, vidimo vremensko napoved …

Novi izzivi na tem področju pa ne pomenijo le prednosti. Prinašajo nam številna tveganja, ki jih srečujemo pri vsakodnevnem delu. Nekatera najpogostejša so: nezaželjena E pošta, vdori v računalnike, e virusi, izbrisi podatkov iz diskov in druge izgube podatkov, zlorabe informacij, tehnične motnje strojne opreme, izpadi električne energije, kraje računalnikov in opreme, kraje informacij preko interneta … Za podjetje ni najhujše, da pri kraji računalnika ali mobilnega telefona nastane škoda zaradi vrednosti sredstva. Najhujša je izguba podatkov in informacij iz teh naprav, katerim nismo naredili varnostnih kopij. Nepopisna škoda nastane, ko informacijski sistem finančnega podjetja kaže nepravilna stanja na TRR nekaj 1000 uporabnikov. Na eni strani smo primorani uporabljati e pošto in internet, na drugi pa s tem lahko postanemo globalno izpostavljeni e pošti z virusi, namestitvami vohunskih programčkov za komercialne namene, ki zbirajo podatke, kaj delamo na računalniku. Znane so zgodbe, ko so v Sloveniji ukradl
i spotakljive erotične digitalne fotografije zakoncev iz službenega fotoaparata in jih razširjali po spletu.

INFORMACIJE SO PREMOŽENJE (SREDSTVA), s katerimi podjetja poslujejo. Ker imajo pogosto veliko vrednost, jih je potrebno varovati.
Uskladitev zakonodaje Repubike Slovenije z evropsko je zahtevala spremembe na področjih, ki so povezana z informacijami, njihovim varovanjem in podporo. Spremembe predpisov so usmerjene na avtorske pravice, intelektualno lastnino, pravico posameznika do zasebnosti, elektronsko poslovanje, elektronski podpis, baze podatkov, pogodbena razmerja do zaposlenih in osebja, ki pogodbena dela za podjetje opravljajo. V procesih obvladovanja podatkov in informacij lahko hitro zaidemo v nasprotja s predpisi. Ti predvidevajo zelo visoke kazni za kršitelje.

Vsako podjetje zase mora prioritetno prepoznati tveganja, ki obstajajo. V skladu s tem mora določiti postopke za preprečevanje škod, ki lahko nastanejo. Postopki pa zahtevajo, zraven organizacijskih, predvsem tehnične rešitve za preprečevanje škod. Večina podjetij reagira šele takrat, ko škoda že nastane. To pomeni najdražjo rešitev. Tehnične rešitve pa imajo tudi svojo vrednost, od tistih brezplačnih, do zelo dragih. Za vsem tem pa zmeraj stojijo strokovnjaki, ki namestijo varovanje z veliko znanja, ki pa ima temu primerno ceno. Pri tehničnih rešitvah varovanja informacij je tudi potrebno opozoriti, da lahko hitro pride do kršenja predpisov in zakonodaje. Vir so ilegalni programi, posegi v zasebnost in podobno.

Zaradi pomembne teme smo se odločili, da ponovno organiziramo strokovni seminar "MINIMALNI POGOJI ZA ZAGOTOVITEV INFORMACIJSKE VARNOSTI".


 
 
 
KONTAKT-LOKACIJA
Območna obrtno-podjetniška
zbornica Slovenska Bistrica

Špindlerjeva 2e
2310 Slovenska Bistrica

TELEFON
02 818-14-84

FAX
02 818-31-10
 
DELOVNI ČAS
PONEDELJEK-PETEK
7.00 - 15.00
SREDA
7.00 - 17.00

URADNE URE

PONEDELJEK IN PETEK
8.00 - 14.00
SREDA
8.00 - 16.30
 
PREDSTAVITEV
...Velike spremembe, ki jih je obrt doživljala skozi čas, so jo naredile še močnejšo.
Bistvene spremembe v odnosu do obrtništva smo v Sloveniji pričeli doživljati po osamosvojitvi, ko so nastopile velike družbene spremembe, ko so bile odpravljene ideološke ovire, zaradi katerih morda v preteklosti nismo mogli v popolnosti oživeti prizadevanj za razvoj obrti... [Preberi več]